Nowy numer 3/2021 Archiwum

Radni nie chcą łamania sumień

Rada powiatu wołomińskiego przyjęła uchwałę w sprawie aborcji. "Prawo do życia, w tym prawo do życia dzieci nienarodzonych jest prawem fundamentalnym" - potwierdzili radni, wskazując że ich powiatowy szpital powinien zawsze kierować się tą regułą.

Rada Powiatu Wołomińskiego 26 czerwca przyjęła dwie uchwały: w sprawie obrony życia dzieci nienarodzonych oraz w sprawie bezwzględnej zasady ochrony życia ludzkiego. W pierwszej wyraziła uznanie dla lekarzy, którzy stają w obronie życia dzieci nienarodzonych oraz korzystają z prawa do powstrzymania się od wykonywania świadczeń medycznych niezgodnych z ich sumieniem, podkreślając rolę dr Wandy Półtawskiej, inicjatorki podpisywania przez lekarzy "Deklaracji wiary", oraz dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Warszawie, prof. dr. hab. n. med. Bogdana Chazana za jego postawę w sprawie obrony życia dzieci nienarodzonych i zapewnienia prawa do korzystania przez lekarzy z wolności sumienia.

"Rada Powiatu Wołomińskiego z uznaniem przyjmuje wszelkie inicjatywy, które mają na celu ochronę życia, w szczególności ochronę życia dzieci. Rada Powiatu Wołomińskiego uznaje za niegodne i nieludzkie zmuszanie lekarzy do przeprowadzania zabiegu aborcji wbrew ich woli i sumieniu bądź do wskazywania przez nich innych lekarzy, którzy taki zabieg mają wykonać. Takie działanie to nic innego jak łamanie sumień" - napisali w uzasadnieniu radni z podwarszawskiego powiatu.

W drugiej uchwale radni dokonali zmiany statutu Szpitala Powiatowego w Wołominie - Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej, dodając do niego stwierdzenie: "Szpital Powiatowy w swojej działalności kieruje się bezwzględnie zasadą ochrony życia ludzkiego".

"Rada Powiatu Wołomińskiego stoi na stanowisku, że prawo do życia, w tym prawo do życia dzieci nienarodzonych, jest prawem fundamentalnym. Zgodnie z art. 38 Konstytucji RP, Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia. Biorąc powyższe pod uwagę, Szpital Powiatowy w Wołominie - Samodzielny Zespół Publiczny Zakładów Opieki Zdrowotnej, dla którego Powiat Wołomiński jest organem prowadzącym, powinien w swojej działalności kierować się bezwzględnie zasadą ochrony życia ludzkiego" - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama