Nowy numer 3/2021 Archiwum

Niemcy ostrzegają przed rosyjskimi szpiegami

Szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) Hans-Georg Maassen powiedział w środę, że niemieckie służby obserwują w związku z kryzysem na Ukrainie wzmożoną działalność wywiadu Rosji w Niemczech. Agenci zbierają informacje i wpływają na opinię publiczną.

Jak wyjaśnił Maassen, rosyjskie służby prowadzą intensywną działalność wywiadowczą, koncentrując się na analizie możliwych konsekwencji politycznych, wojskowych i gospodarczych konfliktu o Ukrainę.

"Rosyjskie służby interesują się przede wszystkim niemieckimi i unijnymi oraz NATO-wskimi ocenami rosyjskiej polityki wobec Ukrainy, a także ewentualnymi kontrdziałaniami Zachodu" - powiedział szef BfV, cytowany przez agencję dpa.

Rosyjscy agenci gromadzą też informacje o niemieckiej i europejskiej polityce energetycznej. Rosyjska gospodarka uzależniona jest w dużym stopniu od eksportu gazu i węgla. Wobec kryzysu na Ukrainie część krajów europejskich zastanawia się nad rewizją polityki energetycznej w celu ograniczenia dostaw z Rosji.

Rosyjskie służby starają się ponadto wpływać na opinię publiczną w Niemczech, propagując rosyjski punkt widzenia na wydarzenia na Ukrainie - powiedział Maassen, nie podając jednak żadnych szczegółów.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze