Nowy numer 3/2021 Archiwum

Bieg Papieski z olimpijczykami przejdź do galerii

Prawie 900 młodych sportowców z gminy Drawsko Pomorskie stanęło do biegów rozgrywanych w ramach Biegu Papieskiego. Ich zmaganiom w tym roku przyglądali się wybitni sportowcy - sławy norweskiej reprezentacji olimpijskiej.

Legendy lekkoatletyki przyjechały do Polski na jubileuszowy 60. Memoriał Janusza Kusocińskiego, który odbywa się w Szczecinie. W ramach tej wizyty udało się ich zaprosić także do Drawska.

Wśród gości, których można było spotkać w Drawsku byli m.in. Wilson Kipketer, kenijski lekkoatleta reprezentujący od 1995 r. Danię, który specjalizował się w biegu na 800 metrów; złoty medalista olimpijski z 1956 r. w rzucie oszczepem Egil Danielsen; Terje Pedersen, rekordzista świata i pierwszy człowiek, który przekroczył barierę 90 m w rzucie oszczepem; Odd Bergh - 6-krotny mistrz Norwegii w trójskoku i w skoku w dal; Kristen Fløgstad - 10-krotny mistrz Norwegii w trójskoku i 6-krotny mistrz Norwegii w skoku w dal. 

Na chwilę na stadionie miejskim, gdzie rozgrywane były zawody pojawił się także Adam Małysz, honorowy obywatel miasta. Sportowiec przerwał treningi na drawskim poligonie, żeby powitać sportowców z Norwegii i pokibicować młodym biegaczom.

Na starcie biegów rozgrywanych na różnych dystansach stanęli nawet najmłodsi drawszczanie: biegały zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie szkół znajdujących się na terenie gminy.

- To, co jest związane z aktywnością fizyczną powinno stać się powszechne. Temu służy m.in. rozgrywany od 17 lat Bieg. Zaczynamy od dzieci i młodzieży. To staje się dobrą tradycją, a patrząc na frekwencję i radość, która towarzyszy biegaczom trzeba przyznać, że warto organizować takie imprezy - mówi Zbigniew Ptak, burmistrz Drawska Pomorskiego.

Drawskiemu bieganiu patronuje św. Jan Paweł II. - Święty gościł na naszej ziemi kilkakrotnie pływając tu kajakiem. Jesteśmy z tego dumni i chcemy o tym przypominać. Sam też bardzo aktywność fizyczną i sport - dodaje włodarz miasta.

Na wszystkich uczestników Biegu czekały medale, dla najlepszych także puchary. Gratulując wszystkim udziału w zawodach Wilson Kipketer, do 2010 r. rekordzista globu w biegu na 800 m, dzielił się swoim się swoim przepisem na osiągnięcie sukcesu w sporcie.

- Recepta w sporcie jest bardzo prosta: trzeba trenować i wierzyć w sukces - zachęcał młodych sportowców.

Z dawnymi gwiazdami norweskiej lekkoatletyki mieszkańcy Drawska mieli możliwość spotkać się również w Centrum Kultury. Tu m.in. o swojej żonie Grete Waitz, zmarłej przed dwoma laty maratonistce, opowiadał jej trener i mąż Jack Waitz.

Norwescy sportowcy odwiedzili także mieszkającego na terenie gminy jednego z najwybitniejszych polskich lekkoatletów Józefa Szmidta, pierwszego człowieka na świecie, który w 1960 r. w trójskoku pokonał granicę 17 metrów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama