Nowy numer 20/2019 Archiwum

Zobacz także

  • M.R.
    08.04.2014 19:32
    Mieliśmy szanse na podobne dzieło Projekt Świątyni Opatrzności Bożej Budzyńskiego był szansą na zmianę myślenia o "budownictwie kościelnym". Ale mamy drogą maszkarę budowaną przez 20 lat, albo i dłużej, podobną do wielu, jakie w ostatnich latach zapełniły Polskę. Niestety, to są obiekty rozpoznawalne na kilometry - wchodzę do kolejnego Kościoła budowanego przez tego samego architekta według tego samego szablonu i mam dosyć. Tam są zaplanowane przestrzenie bezużyteczne, jak w moim byłym Kościele parafialnym, gdzie dziwaczny chór pozostał na zawsze zamknięty, podobnie jak główne wejście do Kościoła. Większość tzw. kaplic jest nieczynna, bo niefunkcjonalna. Prezbiterium bardziej przypomina scenę przeznaczoną dla masowych akademii, a tzw. ołtarz główny powala szpetotą. Ideologicznie jest kompletnie niezrozumiały. To jest sztuka, jak z tak ogromnej przestrzeni, przy pomocy trzech rzeźb zrobić śmietnik. Całość jest taka, że człowiek po wejściu do środka czuje się kompletnie zagubiony, szukając na próżno skrawka przestrzeni sakralnej dla siebie. Do tego dochodzi niepraktyczne ogrzewanie, nigdy nie używane, a niemożliwe do usunięcia. Nie może być tak, że architekci wprawieni w budowie domów partii, po "upadku" komuny przerzucili się na Kościoły. Takie budownictwo stanowi zaprzeczenie wszystkiego czego nauczono mnie na kościelnych studiach na temat sakralności miejsca. To straszne, ale po latach, wchodząc do pewnych kościołów mam te same odczucia co przed laty: jak najszybciej to wyburzyć, niech przestanie straszyć. Nawet kicz jest dopuszczalny w przestrzeni sakralnej, tak jak w Licheniu, o ile spełnia pożyteczną funkcję edukacyjno - religijną. Ale są projekty, których potworność narasta z upływem lat. Nie chce wskazywać konkretnie, by nie robić przykrości, ale architektura sakralna nie może mieć charakteru upiornego. To nie jest jej cel - straszenie wiernych, tak by uciekali jak najdalej. Kościół to nie jest miejsce dla partyjnych wieców, nie wolno go tak projektować.
    Sagrada Famiglia czerpie z najlepszych tradycji średniowiecza i przenosi je w przyszłość. Zawsze ma się ochotę tam wrócić.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL