Nowy numer 33/2018 Archiwum

Nowy prowincjał dominikanów

Polscy dominikanie mają nowego prowincjała. Został nim o. Paweł Kozacki OP.

Zastąpi on o. Krzysztofa Popławskiego, który pełnił urząd prowincjała przez dwie ostatnie kadencje.

Nowy przełożony Polskiej Prowincji zakonu został wybrany podczas odbywającej się w Krakowie kapituły. W głosowaniu brało udział 49 delegatów, reprezentujących 450-osobową wspólnotę polskich braci kaznodziejów. Wybór zatwierdził generał zakonu o. Bruno Cadoré. Prowincjał został wybrany na czteroletnią kadencję.

O. Paweł Kozacki, do tej pory przeor krakowskiego klasztoru dominikanów, urodził się w 1965 roku w Poznaniu. Do zakonu wstąpił w 1983 roku, a śluby wieczyste złożył w roku 1989. W 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Był katechetą i duszpasterzem akademickim, współpracował ze szczecińską rozgłośnią Polskiego Radia oraz Radiem "As". W latach 1993-1995 był redaktorem naczelnym oficyny "W drodze" w Poznaniu, a przez następne 15 lat szefem miesięcznika "W drodze". Przeorem krakowskiego konwentu został w roku 2010.

Kapituła w krakowskim klasztorze oo. dominikanów trwała od 27 stycznia. W jej drugim dniu, a jednocześnie we wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, wspólnie z uczestniczącymi w niej delegatami, Mszę św. odprawił kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita zaznaczył, że wspólna Eucharystia jest znakiem łączności Kościoła z dominikanami. Przypomniał, że zakon ma dwóch patronów. Św. Dominik przedstawiany z różańcem przypomina o zadaniu kontemplacji tajemnic Bożych. Z kolei św. Tomasz z Akwinu, chcąc przekazać inteligencji prawdy wiary, pozostawił dwa wielkie dzieła: Sumę Teologiczną oraz Sumę Filozoficzną.

- Módlmy się za tych, którzy mają odwagę myśleć – wezwał kardynał. Mówił o potrzebie refleksji i wymienił inicjatywy ojców dominikanów, które na nią odpowiadają: duszpasterstwo akademickie oraz działalność naukowa ojców. – Za to Kościół bardzo wam dziękuje – powiedział kard. S. Dziwisz.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Stanisław_Miłosz
  02.02.2014 18:38

  No cóż, komuś rola katalizatora anihilacji krakowskiej prowincji przypaść musiała. Na początek krakowskiej. Miejmy nadzieję, że ojcowie Domini Canes wybrali najlepszego z najlepszych.

   

  doceń 0
 • hubertuss
  02.02.2014 20:38
  Kiedyś czytałem W Drodze. Było to w czasie, kiedy o, Kozacki był jego redaktorem naczelnym. Wtedy np. min. pokazywały się artykuły, w których zwolennicy akceptacji zachowań homoseksualnych bez skrępowania przedstawiali swoje poglądy. Nie było do tego, żadnego komentarza. Ot wolna trybu na dla h... l...
  doceń 0
 • leost
  03.02.2014 02:38
  Kiedyś Kozacki to był chłopak z charakterem.
  Zaraz po wstąpieniu do seminarium zgarnęła go SB,za udział w konspiracyjnej organizacji młodzieżowej,gdy jeszcze był w liceum, i pomimo
  że przez dłuższy czas przebywał w celi z agresywnym kryminalistą ,nie złamał się i nie sypał kolegów.A po latach ,gdy wybuchła sprawa Hejmo, to nie latał po mediach ,nie pisał listów otwartych w sprawie swojego konfratra w myśl zasady, bronimy "swojego człowieka" za wszelką cenę ,a jeśli dowody rzeczowe go oskarżają, to tym gorzej dla nich.Polscy dominkianie zastosowali taką taktykę,którą na forum ogólnopolskim stosował <<Wielki Moralista>> Salij, a na prowincji,choćby w Poznaniu ,młody ,gniewny-Brzózy,który w lokalnej telewizji i radiu oraz prasie świeckiej nie wahał się atakować niewybrednie ówczesnego prowincjała Ziębę, że dał wiarę IPN-owi, w te oskarżenia wobec Hejmo.Cieszmy się także ,że to nie Dostatni został prowincjałem.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama