Nowy numer 44/2020 Archiwum

Spocznie na skromnym cmentarzu

Premier Tadeusz Mazowiecki będzie pochowany w Laskach, na najskromniejszej nekropolii Warszawy. Na cmentarzyku przy Ośrodku Opieki nad Ociemniałymi spoczywają wszyscy związani z dziełem Matki Czackiej.

Pogrzeb śp. Tadeusza Mazowieckiego odbędzie się w niedzielę 3 listopada. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 11 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie i będą miały charakter państwowy. Organizować je będzie kancelaria premiera. Około godz. 14 trumna z ciałem zmarłego 28 października Tadeusza Mazowieckiego spocznie w grobie rodzinnym na cmentarzu w Laskach.

Cmentarz znajduje się w północno-zachodniej części Zakładu dla Niewidomych w Laskach, w lesie sosnowym na skraju Puszczy Kampinoskiej. Powstał w latach 20. XX wieku wraz z Zakładem dla Niewidomych i spoczywają tutaj wyłącznie zasłużeni dla Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, jego przyjaciele, pracownicy oraz w równych rzędach siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża, opiekujące się zakładem. Leżą tu również przedstawiciele katolickich kręgów warszawskiej inteligencji, od czasów przedwojennych związanej duszpastersko i duchowo z Laskami i siostrami franciszkankami.

Spocznie na skromnym cmentarzu   Bardzo skromne mogiły cmentarza w Laskach są miejscem spoczynku wybitnych osób Tomasz Gołąb /GN ródleśny cmentarz w Laskach jest bardzo ubogi, bez krypt i bogatych nagrobków. Mogiły znajdują się pod wysokimi krzyżami z nieociosanego brzozowego drewna, obrośnięte mchem, usypane z piachu, obłożonego polnymi kamieniami.

Pochowano tu wybitnego historyka filozofii Stefana Swieżawskiego z żoną. Spoczywają na cmentarzu zakładowym profesorowie: Teresa Ścibor-Rylska, Ewa Deptułowa-Jabłońska, Jerzy Mycielski, Maciej Paderewski, Bohdan Paczyński.

Na cmentarzu zakładowym jest grób Józefa Krzyczkowskiego „Szymona”, dowódcy powstańczej grupy Kampinos. Leżą politycy i publicyści, posłowie Stanisław Stomma i Aleksander Małachowski. Jest symboliczny grób adwokata Witolda Rościszewskiego-Rothenburga, założyciela i komendanta organizacji niepodległościowej„Pobudka”, szefa Wydziału Informacyjno-Wykonawczego Społecznej Organizacji Samoobrony, członka ścisłego sztabu„Wachlarza”. Pochowano także niezwykłych kapłanów – ks. Jana Zieję, ks. Jana Stępnia i ks. Tadeusza Fedorowicza.

Spocznie na skromnym cmentarzu   Pośrodku cmentarzyka znajdują się groby założycieli zakładu - hr. Elżbieta Róża Czackiej, ks. Antoniego Marylskiego i sługi bożego ks. Władysława Korniłowicza Tomasz Gołąb /GN Pośrodku cmentarza znajdują się groby założycieli Zakładu - tu pochowana jest hr. Elżbieta Róża Czacka, ks. Antoni Marylski, ks. Władysław Korniłowicz (grób symboliczny, ciało po ekshumacji znajduje się w kościele św. Marcina w Warszawie) i inni. Dalej znajdują się groby ludzi zasłużonych nie tylko dla Zakładu, ale dla polskiej literatury, nauki i kultury, takich jak Antoni Słonimski, Halina Mikołajska, Marian Brandys, Jan Lechoń, także politycy, uczeni i architekci. Na cmentarzu jest pochowana także żona premiera Tadeusza Mazowieckiego, Ewa.

Na znak żałoby po śmierci Mazowieckiego do połowy masztu opuszczono flagi na budynkach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Belwederu, Pałacu Prezydenckiego, parlamentu i siedzib władz lokalnych w wielu miastach całej Polski. Wyłożono też księgi kondolencyjne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama