Nowy numer 28/2018 Archiwum

Narodowe Zaduszki na Matysce

Były sceny kucia kos, kobiety w żałobnych czarnych sukniach i powstańcy. W Radziechowach na górze Matysce w ten wyjątkowy sposób uczczono 150. rocznicę Powstania Styczniowego.

Już od siódmej rano przy drodze na szczyt Matyski można było obserwować  grupę zapaleńców. Krzątali się przy przygotowaniu scen plenerowych; budowali chatę, kuźnię, stawiali armatę i fragmenty XIX-wiecznego dworku, słup graniczny i zasieki. Kolejna grupa to aktorzy. Przebierali się w stroje z epoki, każdy z nich otrzymał broń: kosę lub karabin. Szykowali rekwizyty.

Za chwilę początek sztuki plenerowej: "Z dymem pożarów, z kurzem krwi bratniej, do Ciebie Panie zanosimy głos”. - W tegorocznych Zaduszkach Narodowych oddamy cześć naszym przodkom, którzy oddali życie w Powstaniu Styczniowym oraz tym, którzy po powstaniu cierpieli zsyłkę na nieludzkiej ziemi. Zainspirowa­ni szkicami serii „Polonia” Artura Grottgera przedstawimy szereg scen przybliżających tamte czasy. Pragniemy, aby były one wyjątkową lekcją historii - mówił narrator. Kolejno przed oczami uczestników Zaduszek Narodowych przetaczały się sceny branki, kucia kos, powstańczej bitwy i pełne rozpaczy pożegnania.   Scenę powstańczej bitwy odegrali młodzi uczestnicy Zaduszek Narodowych
Alina Świeży-Sobel /GN

Wyruszyli w drogę wzdłuż plenerowych stacji Drogi krzyżowej - Golgoty Beskidów, wzniesionej według projektu prof. Czesława Dźwigaja. Uczniowie z Gimnazjum nr 6 z Tomaszowa Mazowieckiego, jedni z laureatów Ogólnopolskiego Konkursu na Biżuterię Patriotyczną, zabrali na trasę 15 wiązanek uplecionych z liści dębu, symbolizującego upór powstańców i kiście czerwonej jarzębiny, oznaczającej przelaną krew. Wiązanki były składane przy kolejnych stacjach...

Zaduszki Narodowe odbyły się w Radziechowach na szczycie Matyski już po raz dziewiąty. Po raz pierwszy były podsumowaniem kilku patriotycznych i wychowawczych działań związanych z pamięcią o Powstaniu Styczniowym. Patriotyczną inscenizację zakończoną Mszą Świętą i uroczystością dosypania ziemi do Kurhanu Narodowej Pamięci dopełnił Apel Poległych oraz podsumowanie konkursu na biżuterię patriotyczną.

- Zależało nam, aby pomóc  zwłaszcza młodzieży uświadomić sobie, jakim wydarzeniem było Powstanie Styczniowe i w jak wielu wymiarach wpłynęło na naszą narodową tożsamość - mówi Jadwiga Klimonda z radziechowskiego stowarzyszenia "Dzieci Serc", które jest inicjatorem i organizatorem Zaduszek, przyciągających z roku na rok coraz większe grono zainteresowanych z różnych stron Polski. Co roku szlakiem Golgoty Beskidów wędrują grupy młodzieży i dorosłych, uczestnicząc w historycznych inscenizacjach.

Apel przy Kurhanie Narodowej Pamięci

Na szczycie Matyski znajduje się Kurhan narodowej Pamięci, do którego co rokuj dosypywana jest ziemia z miejsc narodowej pamięci oraz z miejsc związanych z bohaterami naszej historii. Rok temu, gdy wspominali  opozycjonistów antykomunistycznych i solidarnościowych, bestialsko pomordowanych w latach 1956-1989, była to ziemia przywieziona z grobów Grzegorza Przemyka, Romana Strzałkowskiego i zamordowanych górników z kopalni Wujek. Tym razem do Kurhanu dołączyła ziemia z mogił powstańców styczniowych.

« 1 2 »

Zobacz także

 • Gość777
  03.11.2013 18:11
  No cóż. Golgota Beskidów bogato osadzona na symbolice masońskiej. Więcej szczegółów:
  https://www.youtube.com/watch?v=lZJZlsKlEkQ
  A swoją drogą, to ciekawe czy ten komentarz zostanie opublikowany...
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama