Nowy numer 48/2020 Archiwum

Żyją w wiosce jak z powieści fantasy

Pod Przemyślem powstała wioska, która przypomina średniowieczna osadę. Jej mieszkańcy nie mają prądu i ciepłej wody, ale mówią, że żyją jak w bajce.

Drewnianą palisadę i wieże niczym w Biskupinie widać z daleka. To jednak nie skansen, ani nowe odkrycie archeologów. W Kuńkowcach pod Przemyślem grupa zapaleńców zbudowała od podstaw wioskę, a raczej warowną osadę, która przywodzi na myśl opowieści takie jak "Wiedźmin" czy "Władca Pierścieni". Zresztą nie tylko zbudowała, ale też zamieszkała w Wiosce fantasy.

Pomysł stworzenia wioski zrodził się kilka lat temu. W 2010 r. rozpoczęto budowę. Dziś na kształt osady składa się warowne grodzisko z dziedzińcem, kilka chat, duża "Karczma pod Wisielcem" i palisada. Najciekawsze jest jednak to, że wioska żyje - ciągle jest zamieszkana.

Choć warunki są wymagające (brak ciepłej wody, prądu i tylko jedna chata z kominkiem, pozostałe są nieogrzewane), to wioska jest zamieszkana przez cały rok. W najbliższym czasie planowana jest budowa kuźni, sześciu dodatkowych chat, kilku ziemianek i uporządkowanie pobliskiego lasu.

Benefit TV Wioska Fantasy - fantastyczne życie
TVBenefit

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama