Nowy numer 15/2024 Archiwum

Nie przeciwstawiajmy Franciszka Benedyktowi!

Abp. Gerhard L. Müller przebywał w Radomiu z okazji 22. rocznicy wizyty Jana Pawła II.

Abp Gerhard Ludwig Müller w studiu Radia Plus Radom. Z lewej ks. Zbigniew Niemirski   Abp Gerhard Ludwig Müller w studiu Radia Plus Radom. Z lewej ks. Zbigniew Niemirski
ks. Jacek Wieczorek
Zdaje się, że kryzys liczby powołań w Polsce może być znakiem kryzysu wiary. Ale właśnie w sytuacji kryzysu ks. Arcybiskup dostrzega ślady nadziei. Światowy kryzys finansowy postrzega Ekscelencja jako efekt kryzysu sensu i przez to jako szansę na nawrócenie.

Wiara jako dar Boga jest czymś innym niż ideologie, które pochodzą od człowieka i które często są w istocie destrukcyjne. Często chcą się przy tym prezentować jako jedyni posiadacze prawdy, gdy tak naprawdę dokonują intronizacji kłamstwa, a w ostatecznym rozrachunku przynoszą zniszczenie. Wiara, która łączy z Bogiem, nie jest czymś stałym, ona się ciągle zmienia – także i w Polsce. I jeszcze jedno: nie można nigdzie na ziemi szukać ziemskiego raju. Takiego raju na ziemi po prostu nie ma. Jest tylko działanie i oświecenie będące tęsknotą za prawdziwym rajem. To działanie, inspirowane miłością Boga, pozwala nam prowadzić życie, w którym jesteśmy gotowi poświęcać się dla innych, a ziemię czynić miejscem bardziej sprawiedliwym.

Kryzys finansowy jest znakiem, że u gruntu wiele innych spraw jest fałszywych. Owszem potrzebujemy zysku, wzrostu poziomu gospodarczego, ale tak samo potrzebujemy postępu z etycznego punktu widzenia, potrzebujemy odnowionych odpowiedzialnych ludzi. Stąd kryzys jest szansą odnowy, szansą nawrócenia. Nie jest to proste powracanie do wiary, to jest trudny i złożony proces. Właściwie zawsze, co pokazuje historia Kościoła, jesteśmy w jakimś kryzysie, zawsze są sprawy domagające się rozstrzygnięcia, poprawy i naprawy. Właśnie dlatego kryzysy musimy widzieć jako szanse.

„Walka z Kościołem” to lakoniczny opis intencji w sposobie częstego prezentowania Kościoła. Dał go ks. Arcybiskup w marcu 2010 r. Jaki jest cel i do czego prowadzi taka wrogość? Czy jest ona zdolna zbudować coś pożytecznego?

To jest oczywiste, że w szeregu środków przekazu funkcjonuje wręcz jako założenie, by jakieś słabości – prawdziwe czy rzekome – jednostkowych przedstawicieli Kościoła prezentować jako problemy powszechne, wręcz globalne i robić z nich obraz całości. Do tego dochodzi kwestia opinii i komentarzy, które – tak jak anonimowe wpisy w internecie, a przez to nie nakładające odpowiedzialności – dopełniają reszty.

Często wyrasta to z zaślepionego antyklerykalizmu. Wrogość do Kościoła i antyklerykalizm są zagrożeniem dla tolerancji, którą tak sobie dziś ceni świat. Każdy ma prawo do własnej religii do własnego poglądu na świat i to jest zagwarantowane przez prawa państwowe. I nie ma żadnego prawa, by kogoś dyskryminować z powodu jego wiary i by bezceremonialnie negować wkład, jaki Kościół wnosi w życie społeczności. Przywołajmy tu choćby wkład Kościoła w szkolnictwo, w zaistnienie uniwersytetów, w działalność szpitali, w wychowanie dzieci i młodzieży. Dlatego musimy apelować o odpowiedzialność na poziomie społecznym i państwowym. Musimy się przeciwstawiać każdej formie wrogości wobec katolicyzmu, bo ta w ostatecznym rozrachunku prowadzi do niszczenia całej społeczności. Z drugiej strony wiara, posiadając silny czynnik dobra, taką społeczność buduje.

Tłumaczenie: ks. Zbigniew Niemirski


Prefekt Kongregacji Nauki Wiary   Prefekt Kongregacji Nauki Wiary
ks. Zbigniew Niemirski /GN
Abp Gerhard Ludwig Müller
urodził się 31 grudnia 1947 r. w Finten. Studiował na uniwersytetach w Moguncji, Monachium i Fryburgu. Rok przed święceniami kapłańskimi, w 1977 r. uzyskał doktorat z teologii napisany pod kierunkiem Karla Lehmana. Habilitował się w 1985 r. Od 1986 r. wykładał teologię dogmatyczną  na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. W 2002 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem Regensburga. Święceń biskupich udzielił mu arcybiskup Monachium kard. Friedrich Wetter. Jest doktorem honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W 2007 r. został mianowany członkiem Kongregacji Nauki Wiary. 2 lipca 2012 r. papież Benedykt XVI mianował go prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Piastując ten urząd, jest jednocześnie przewodniczącym Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, Papieskiej Komisji Biblijnej oraz Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

W Radomiu gościł jako trzeci z rzędu Prefekt Kongregacji Nauki Wiary. W 2002 r. był w Radomiu kard. Józef Ratzinger, który udzielił w radomskiej katedrze świeceń biskupich dzisiejszemu abp. Zygmuntowi Zimowskiemu. Siedem lat później gościł w Radomiu następca kard. Ratzingera na urzędzie prefekta wspomnianej Kongregacji kard. William Joseph Levada. Wziął wówczas udział w sympozjum naukowym nt. „Bóg źródłem życia”. Abp Müller od 2012 r. jest następcą kard. Levady.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy