Nowy numer 33/2018 Archiwum

W kraju swoich ojców

Przyjechali z Syberii, Kazachstanu i dawnych kresów Rzeczypospolitej. Coroczną wizytę pod hasłem „Wielkanoc w Polsce” już po raz 14. zorganizowało Stowarzyszenie Wspólne Korzenie wraz z lubelskim Urzędem Miejskim.

36 osób przejechało tysiące kilometrów. Podróż trwała kilka dni. To ich pierwsza wizyta w naszym kraju, który znają tylko z rodzinnych opowieści. Spędzili święta, korzystając z gościnności lubelskich rodzin. 

Gości na placu Zamkowym w Wielką Sobotę powitał tradycyjnie chlebem i solą inicjator wielkanocnych przyjazdów, honorowy prezes Stowarzyszenia Wspólne Korzenie Zbigniew Wojciechowski. – Oni tam są nie z własnej woli, tylko dlatego, że ich dziadowie i ojcowie sprzeciwili się ówczesnej władzy – mówi.

Do Lublina przybyli głównie starsi potomkowie Polaków, których losy rzuciły daleko od kraju rodzinnego. Wśród tegorocznych gości są Polacy z odległych krańców Rosji i Kazachstanu, m.in. z Ułan-Ude, Czity, Omska, Karagandy, Krasnojarska, Nowosybirska, Komsomolska nad Amurem, a także z Białorusi i Ukrainy. Goście ze Wschodu zostaną w Polsce do 8 kwietnia. Po świętach spotkają się z prezydentem Lublina, potem  wyjadą na wycieczkę do Krakowa i Częstochowy. Będą także w Warszawie, gdzie m.in. odwiedzą Sejm i Senat. Dotychczas w ramach akcji „Wielkanoc w Polsce” nasz kraj odwiedziło ponad 500 Polaków ze Wschodu. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama