Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pożegnanie Jadwigi Kaczyńskiej.

Jadwiga Kaczyńska, matka Lecha i Jarosława Kaczyńskich, została dzisiaj pochowana na warszawskich Starych Powązkach. Mama była osobą skromną, cichą i spokojną, miała ogromny dar kontaktu z ludźmi - mówił o matce Jarosław Kaczyński podczas mszy pogrzebowej w Bazylice św. Krzyża.

 

Pożegnanie Jadwigi Kaczyńskiej.   fot. Jakub Szymczuk / GN
W mszy św. uczestniczyła córka Lecha Kaczyńskiego - Marta, posłowie i senatorowie PiS oraz ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull. W liście Jadwigę Kaczyńską pożegnał metropolita krakowski Stanisław Dziwisz. Jak napisał, "Pani Jadwiga znosiła chorobę w duchu całkowitego zawierzenia woli Bożej oraz ofiarnego uczestnictwa w tajemnicy Chrystusowego krzyża". Jak podkreślił, dla wielu Polaków J.Kaczyńska była wzorem żony i matki przykładnie wychowującej synów, aby mogli służyć ojczyźnie. "Dała przykład wiernej miłości do Polski pełniąc z odwagą posługę sanitariuszki w czasie II wojny światowej, później pracując z oddaniem jako nauczycielka języka polskiego" - napisał Dziwisz.

Na zakończenie mszy "Hymn o miłości" św. Pawła odczytał aktor Jerzy Zelnik.

Przed kościołem Św. Krzyża znajdował się telebim, na którym część zgromadzonych osób stojąca na ulicy, śledziła mszę pogrzebową.

Pożegnanie Jadwigi Kaczyńskiej.   fot. Jakub Szymczuk / GN

Po mszy kondukt żałobny udał się na warszawskie Stare Powązki, gdzie Jadwiga Kaczyńska została pochowana w grobowcu, w którym znajduje się symboliczny grób Lecha i Marii Kaczyńskich. Uroczystości na cmentarzu towarzyszyła kompania honorowa Wojska Polskiego. Również w tej części uroczystości wzięło udział - poza rodziną - wiele osób z różnych stron Polski, część z nich niosła biało-czerwone flagi, były także nieliczne transparenty m.in. "Żegnamy Pierwszą Matkę RP".

Po zakończeniu uroczystości zebrani składali kwiaty na grobie i zapalali znicze.

Pożegnanie Jadwigi Kaczyńskiej.   fot. Jakub Szymczuk / GN

Matka Jarosława i Lecha Kaczyńskich zmarła w ubiegłym tygodniu. Jadwiga Kaczyńska, z domu Jasiewicz, urodziła się 31 grudnia 1926 roku w Starachowicach, jako córka inżyniera budownictwa - Aleksandra Jasiewicza i Stefanii z Szydłowskich. Była filologiem; pracowała w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, przez kilka lat uczyła języka polskiego. PAP/js

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama