Nowy numer 49/2020 Archiwum

Pamięć o cichych i anonimowych bohaterach

– Idźmy ku przyszłości drogą naszych ojców – zaapelował bp Paweł Stobrawa podczas Mszy św. w intencji ojczyzny, która w katedrze opolskiej rozpoczęła świętowanie 94. rocznicy odzyskania niepodległości w stolicy województwa.

W niedzielę 11 listopada o 10.30 w katedrze opolskiej została odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny, w której udział wzięli przedstawiciele władz województwa i miasta, przedstawiciele środowisk kombatanckich, harcerze, ponad 35 pocztów sztandarowych, wspólnota Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego na czele z ks. rektorem Grzegorzem Kadziochem, a także liczni wierni. Eucharystii przewodniczył bp Paweł Stobrawa.

– Z szacunkiem i wdzięcznością myślimy dzisiaj o naszych bohaterach narodowych. Ogarniamy wdzięczną pamięcią tysiące żołnierzy, którzy swoje życie złożyli w ofierze na ołtarzu ojczyzny – mówił w homilii bp Stobrawa, podkreślając: – Wspominając wszystkich wielkich, znanych nam z imienia i nazwiska twórców naszej wolności, a także wspominając dzielnych żołnierzy, trzeba nam objąć pamięcią tych cichych i anonimowych bohaterów naszej wolności, o których bardzo rzadko się mówi, a którzy stali się wielkimi w oczach Pana Boga.

Bp Paweł Stobrawa wskazywał na rodziców, którzy w czasach niewoli w zaciszach domów pielęgnowali ducha religijnego i patriotycznego, ucząc dzieci języka ojczystego i miłości do ojczyzny, wskazywał również na nauczycieli, którzy z narażaniem życia przekazywali młodemu pokoleniu najważniejsze wartości.

– Miłość ojczyzny to nie tylko wdzięczna pamięć i szacunek dla przeszłości, ale także odpowiedzialność za jej obecny i przyszły kształt, dlatego nikt nie może być zwolniony z odpowiedzialności za pomyślność naszego kraju – mówił bp Stobrawa, zaznaczając, że przyszłość ojczyzny zależy nie tylko od sukcesów gospodarczych, ale od tego, jakimi zasadami kieruje się współczesne społeczeństwo. – Idźmy ku przyszłości drogą naszych ojców, a na tych drogach zawsze był obecny Chrystusowy krzyż i Ewangelia Jezusa Chrystusa – zaapelował biskup Paweł Stobrawa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama