Nowy numer 48/2020 Archiwum

Kardynał Ryłko z młodymi

O duszpasterstwie młodzieży w czasach pilnej potrzeby edukacji mówił w Walencji kard. Stanisław Ryłko. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich wziął udział w I Ogólnohiszpańskim Kongresie Duszpasterstwa Młodzieżowego.

Kard. Ryłko raz jeszcze podziękował Kościołowi w Hiszpanii za madryckie Światowe Dni Młodzieży, które były – jak podkreślił – prawdziwą «epifanią» Kościoła młodego, pełnego entuzjazmu i radości wiary”. Watykański hierarcha wskazał, że kongres w Walencji uwypukla znaczenie duszpasterstwa młodzieżowego, stawia też jednak wiele pytań o to, kim jest dzisiejsza młodzież, czego szuka i co ją różni od poprzednich pokoleń.

„Młodzi ludzie chcą utwierdzić swoją tożsamość, są hojni i odważni, jeśli mają motywacje. W porównaniu do poprzednich pokoleń mają jednak mniej punktów odniesienia i słabsze poczucie przynależności – mówił kard. Ryłko. – Cechuje ich alarmujące wykorzenienie kulturowe, religijne i moralne oraz przesadny indywidualizm. W społeczeństwie, które promuje wątpienie, niedojrzałość i infantylizm, młodzież ma trudności, aby dojrzeć. Tej sytuacji wychowawcy – kapłani, osoby zakonne i świeccy – muszą stawić czoło” – wskazał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Jak zauważył, dziś potrzebni są przede wszystkim dobrzy nauczyciele, mistrzowie. Wychowanie młodego pokolenia jest jednak zadaniem całej wspólnoty kościelnej.

Kongres w Walencji zakończyło zaproszenie hiszpańskiej młodzieży do udziału w ŚDM w Rio de Janeiro.
 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama