GN 23/2021 Archiwum

Kurdyjskie Bataliony Al-Kaidy organizacją terrorystyczną

Departament Stanu USA ogłosił w czwartek, że uznał Kurdyjskie Bataliony Al-Kaidy (AQKB) za "specjalnie wyodrębnioną globalną jednostkę terrorystyczną". Bojownicy AQKB mają na koncie liczne ataki w Kurdyjskim Okręgu Autonomicznym, na północy Iraku.

Decyzja resortu dyplomacji USA pociąga za sobą zamrożenie aktywów AQKB znajdujących się pod jurysdykcją amerykańską oraz zakazuje obywatelom USA dokonywania transakcji z członkami tej organizacji.

Kurdyjskie Bataliony Al-Kaidy powstały w 2007 roku z resztek innych kurdyjskich organizacji terrorystycznych; operują na pograniczu iracko-irańskim. AQKB publicznie złożyły przysięgę wierności Al-Kaidzie i Al-Kaidzie w Iraku - głosi komunikat Departamentu Stanu.

Jak podkreślono w oświadczeniu, AQKB uważa przywódców autonomicznego Kurdystanu za zdrajców i przyznało się do licznych ataków na cele w tym regionie. Jeden z ataków nastąpił w maju 2007 roku, gdy w kurdyjskiej stolicy Irbilu, w pobliżu ministerstw bezpieczeństwa i spraw wewnętrznych, eksplodował pojazd-pułapka, zabijając 19 osób.

Na mocy konstytucji Iraku z 2005 roku Kurdystan uzyskał autonomię w ramach państwa irackiego.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama