Nowy biskup polowy

Fakty i opinie - mj

|

13.12.2010 22:41 GN 49/2010

publikacja 13.12.2010 22:41

Nominacja. Bp Józef Guzdek z Krakowa (na zdjęciu) został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem polowym WP. Został następcą bp. Tadeusza Płoskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Nowy biskup polowy Henryk Przondziono

Wcześniej, w latach 1991–2004, tę funkcję pełnił abp Sławoj Leszek Głódź, obecny metropolita gdański.
Biskup Józef Guzdek ma 54 lata. Od 6 lat jest biskupem pomocniczym w Krakowie, a z ramienia episkopatu jest delegatem ds. Ruchu „Wiara i Światło” oraz Stowarzyszenia „Arka”. Urodził się w Wadowicach i uczęszczał do tego samego liceum, w którym uczył się Karol Wojtyła.

Maturę zdał w 1975 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1981 r. W 2004 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Święcenia biskupie przyjął w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. – Ufam, że jeśli Bóg zleca zadanie, to jest także i wsparcie z Jego strony. Wielką sympatią darzę mundurowych, bo… sam jestem mundurowy – zażartował tuż po nominacji nowy biskup polowy WP. Jego ingres do katedry polowej planowany jest na 19 grudnia.

Do momentu nominacji przez Benedykta XVI nowego biskupa polowego, administratorem Ordynariatu Polowego był ks. płk Sławomir Żarski. I choć to on był wymieniany jako kandydat na nowego biskupa polowego, 1 grudnia został przeniesiony do rezerwy.

11 listopada prezydent Komorowski miał – według „Naszego Dziennika” – zbesztać go publicznie za wygłoszoną tego dnia homilię. W kazaniu ks. Żarski stwierdzał m.in., że „patriotyzm przestał być dziś w Polsce uważany za konieczny do egzystencji, zastąpiono go promowanym kosmopolityzmem; a miejsce uczciwości zajęła nieuczciwość”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.