Módlmy się za Kościół w Chinach

Fakty i opinie - tj/KAI

|

GN 49/2010

publikacja 13.12.2010 22:37

Watykan. Na zakończenie audiencji ogólnej 1 grudnia Benedykt XVI zaapelował: „Polecam modlitwom katolików na całym świecie Kościół w Chinach, który przeżywa chwile szczególnie trudne.

Módlmy się za Kościół w Chinach Kobieta pokazuje obrazek z portretem ks. Guo Jincai, wyświęconego na biskupa bez zgody Watykanu. agencja gazeta/Andy Wong

Prośmy NMP o wspieranie tak bardzo mi bliskich biskupów chińskich, aby odważnie świadczyli o swej wierze, pokładając całą nadzieję w oczekiwanym Zbawicielu. Zawierzmy Matce Bożej katolików tego umiłowanego kraju, aby mogli żyć w komunii z Kościołem powszechnym”.

Komunistyczny reżim w Chinach zaostrzył ostatnio politykę wobec Kościoła. Władze doprowadziły 20 listopada do udzielenia sakry biskupiej ks. Guo Jincai bez zgody Rzymu. Stolica Apostolska zareagowała na ten fakt zdecydowanym komunikatem. Ponadto od 7 do 9 grudnia odbywa się w Pekinie Krajowy Kongres Delegatów Katolickich, marionetkowej organizacji służącej podporządkowaniu Kościoła świeckiej władzy.

W środowiskach katolickich istnieje obawa, że władze będą wywierały presję na biskupów, porywając ich, stosując pogróżki i kary, by zmusić do udziału w Kongresie Delegatów, tak jak się to działo przed konsekracją w Chengde. Benedykt XVI w swym liście do katolików w Chinach z 2007 r. określił tę organizację jako niemożliwą do pogodzenia z nauką katolicką.

Przypuszcza się, że to właśnie ekskomunikowany ks. Guo Jincai ma zostać mianowany szefem organizacji biskupów uległej reżimowi. Ponadto w seminarium w Shijiazhuang trwa strajk stu profesorów i kleryków, z powodu „wybrania” po raz pierwszy na prorektora przedstawiciela rządu Tang Zhaojuna.

Dotychczas w uczelniach kościelnych pojawiali się przedstawiciele władz jedynie jako wykładowcy przedmiotów „politycznych”. Obawy dotyczą dążenia władz do kontrolowania wewnętrznego życia Kościoła. Modlitwa za Chiny jest więc bardzo potrzebna.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.