Nasze pierwsze powstanie

Piotr Boroń

|

02.03.2017 00:00 GN 9/2017

publikacja 02.03.2017 00:00

Jest bodaj najbardziej zapomnianym ze wszystkich polskich powstań. A przecież to ona ukształtowała ducha naszych następnych zrywów niepodległościowych. Dokładnie za rok przypadnie 250. rocznica konfederacji barskiej.

Kazimierz Pułaski w potyczce konfederatów w Barze.  Kornel Szlegel (1819–1870),  Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce. Kazimierz Pułaski w potyczce konfederatów w Barze. Kornel Szlegel (1819–1870), Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce.
KRZYSZTOF CHOJNACKI /EAST NEWS

Wybuchła jeszcze przed zaborami i dlatego niektórzy historycy nie chcą jej nawet uznać za powstanie. Rzeczpospolita w czasach konfederacji barskiej była już jednak państwem zależnym od Rosji. Konfederaci chcieli tę zależność zrzucić.

Zapadanie się w bagnie niemocy

Nie sięgając do pierwszych symptomów upadku Rzeczypospolitej, możemy uznać rok 1709 jako początek trwałej zależności od Rosji. W okresie tzw. wojny północnej (1700–1721) ujawniły się wyraźnie walki Szwecji i Rosji o wpływy w Rzeczypospolitej, a Polacy mieli nawet równocześnie dwóch królów, popieranych przez obce mocarstwa (Augusta II Sasa i Stanisława Leszczyńskiego). Klęska króla Szwecji Karola XII pod Połtawą w 1709 roku przechyliła szalę zwycięstwa na rzecz Piotra Wielkiego. Odtąd August II Sas zawdzięczał carowi – a nie wyborcom – koronę, a wojska carskie stacjonowały w Polsce, mogąc zawsze interweniować. Pierwszą osobą w państwie stał się de facto ambasador carski, który intrygował, korumpował i mianował na urzędy.

Ta zależność Rzeczpospolitej od Rosji utrwaliła się za rządów Augusta III Sasa (panował w latach 1733–1763). Nic się pod tym względem nie zmieniło po wyborze na tron Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1764 roku.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.