Philippe Jaccottet – jeden z najwybitniejszych poetów francuskich wychwala Stwórcę ukrytego za swoim stworzeniem

Barbara Gruszka-Zych Barbara Gruszka-Zych

|

02.05.2024 00:00 GN 18/2024

publikacja 02.05.2024 00:00

Philippe Jaccottet twierdzi, że prawo głosu winno przysługiwać tylko temu, kto trzyma się światła. „Zostawcie ciemności ich ciemnościom” – nawołuje.

Philippe Jaccottet Ostatnia księga Madrygałów  PIW Warszawa 2023 ss. 100 Philippe Jaccottet Ostatnia księga Madrygałów PIW Warszawa 2023 ss. 100

Autor „Ostatniej księgi Madrygałów” jest jednym z najwybitniejszych poetów francuskich ostatniego stulecia. Na zbiór jego poezji, znakomicie przetłumaczonej przez Jana Marię Kłoczowskiego, składają się trzy tomiki powstałe w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX w. Poznajemy go jako starego mędrca, który świadomy, że niebawem przyjdzie mu żegnać się z życiem, do ostatniego momentu próbuje odkrywać choćby najmniejsze radości, ale też równoważące je cierpienie. Jak pisze w przejmującym wierszu bez tytułu, zdarza się, że kiedy wznosi się toast za piękno tego świata, wino leje się strumieniami „niczym lekka krew co nie odrodzi się z ran”. Ale po chwili ten toast trzeba by było wznieść za całe cierpienie tego świata. Tak właśnie „mogłoby odpowiedzieć echo, gdyby to wino/ zmieniło się powtórnie w krew w naszych wyszczerbionych szklanicach”.

Warto poznać Jaccotteta, bo stworzył głęboko religijną, unikatową cichą poezję, unikającą dosłownie nazywających Boga słów. Czytając go, przekonujemy się, że wszystkie jasne, pełne nadziei strofy stanowią pochwałę Stwórcy ukrytego za swoim stworzeniem. Już 96-letni Jaccottet wyznał swoją wiarę w postscriptum do tomiku „La Clarte de Notre-Dame”: „Powinienem był przemyśleć na nowo tyle spraw, które w poprzednich latach zaprzątały moją uwagę i zawsze, w gruncie rzeczy, dotyczyły sacrum. Na przykład to wyjątkowo intensywne wzruszenie, jakie ogarnęło mnie podczas zwiedzania świątyni w Segeście. (…) powinienem był zastanowić się, co to wzruszenie oznaczało dla mnie samego; powinienem był pomyśleć, że każda ze świątyń oglądanych w trakcie moich podróży po Grecji lub innych krajach, była niczym klatka, która strzegła, zawierała i zarazem ukrywała – sacrum”. Warto te słowa uznać za inspirację do własnych rozmyślań o wierze.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.